تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

مدیر        بدون نظر    ساخت سوله , سوله خرپایی   

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی سوال بسیاری از مشتریان و کارفرمایان می باشد . این دو سوله به این علت که تفاوت های زیادی با هم دارند معمولا با هم مقایسه نمی توان کرد اما در حالت کلی ما امروز در این پست می خواهیم به شکل کامل تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را بررسی کنیم .

همچنین می توانید جهت ساخت انواع سازه های سبک و همچنین مشاوره با ما تماس بگیرید :

09140070767

سوله های تیرورقی همواره از گذشته در ساخت و ساز ها وجود داشتند اما باید توجه داشت که زمان حال و گذشته چه تفاوت هایی با هم داشتند .

سوله خرپایی

یکی از مسائل مهم در این رمینه قیمت مصالح مصرفی بود که در مورد سوله ، قیمت فولاد برای ما مهم است . همانطور که ممکن است بدانید قیمت فولاد در حال حاضر هم دارای نوسان است و هم اصلا با گدشته قابل مقایسه نیست .

در گذشته هم هزینه فولاد بسیار پایین تر بود و هم اینکه چیزی به نام سوله سبک وجود نداشت .

سوله های تیرورقی تقریبا از اسم انها مشخص می شود که از تیرهای ورقی هستند درحقیقت فولاد است که متریال اصلی سوله های تیرورقی می باشد .

ورق های فولادی نورد شده ای هستند که به شکل و اندازه مورد نیاز تولید می شوند و به وسیله جوش یا اتصالات پیچ و مهره ای به هم وصل می شوند .

ویژگی سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی بسیار سنگین تر هستند و وزن زیادی دارند این سوله ها فشار زیادی بر فنداسیون وارد می کنند در نتیجه باید فنداسیون هم مستحکم ساخته شود . با این حساب هزینه ساخت فنداسیون هم پس بالاتر می رود .

علاوه بر این سوله های تیرورقی زمان ساخت بالایی نیز می طلبند  درواقع اماده سازی مصالح و نقشه کشی و ساخت در کارخانه زمان زیادی را می طلبد .

همچنین سوله های تیرورقی محدودیت دارند . این محدودیت در ساخت سوله هایی با اندازه بزرگ می باشد . زمانی که اندازه دهانه سوله بزرگ تر می شود سوله های تیرورقی نیاز به ستون میانی دارند . ممکن است بگوئید این ستون در سوله های سبک نیز وجود دارد .

سوله های سبک پس از انداه های بسیار بزرگتری نیاز به ستون دارند که باز هم با تعداد خیلی کم می توان بار سوله را خنثی کرد .

اما در سوله های تیرورقی زمانی که اندزه سوله کمی برزگ تر شد بار سوله زیاد می شود و عملا ساخت بدون ستون ممکن نخواهد بود .

سوله های سبک را می توان تا چندین برابر انداز سوله های سنگین بدون ستون اجرا کرد که عمده تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی نیز در همین موضوع است .

علاوه بر هزینه ساخت ، هزینه های جانبی مثل هزینه حمل و نقل و … هم در سوله های سنگین بسیار زیاد است چرا که هزینه حمل سازه از کارخانه به محل نصب بر اساس وزن سازه محاسبه می شود .

این ها مهم ترین تفاسیر درباره سوله های سنگین بود . در ادامه به ویژگی های سوله های خرپایی سبک خواهیم پرداخت تا خودتان به صورت واضح تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را مشاهده نمائید .

ویژگی سوله های خرپایی

اجازه دهید در ابتدا از همان بحث اندازه دهانه شروع کنیم . این جمله را همیشه از ما به یاد داشته باشید .

تنها راه ساخت سوله در اندازه های بسیار بزرگ ساخت به روش سوله خرپایی می باشد .

سوله های خرپایی تنهاترین و بهترین گزینه برای ساخت سوله هایی با دهانه های بزرگتر است . زمانی که قصد داریم تا سازه خود را با اندازه دهانه بزرگ تر بدون ستون یا با کمترین ستون اجرا کنیم باید از سوله های خرپایی استفاده کنیم .

با استفاده از این سوله ها می توان بزرگترین سوله های ورزشی ، دامداری ، نمایشگاهی و .. را با کمترین تعداد ستون در اندازه های بسیار بزرگ ساخت . که امروزه هم ساخت این نوع سالن های ورزشی و نمایشگاهی بسیار زیاد تر از قبل می باشد .

موضوع مهم دوم مصالح سات سوله می باشد . چون در کنار فولاد از پروفیل استفاده می شود و همچنین نحوه ساخت نیز کاملا متفاوت میباشد وزن سوله بسیار پایین می آید .

برای مثال سوله خرپایی با ارتفاع 6 متر و عرض دهانه 50 متر تنها 32 کیلوگرم وزن در هر متر مربع دارد که این رقم برای سوله تیرورقی 94 کیلوگرم می باشد .

تفاوت را در همین مورد می توانید مشاهده کنید . آیا هم اکنون با این قیمت فولاد در بازار آهن می توانیم چنین هزینه ای را پرداخت کنیم و یک سوله محدود را بسیازیم ؟

مسلما جواب منفی است . سوله تیرورقی که با آن میزان وزن آن هم فقط برای یک متر از سوله ساخته شود و قصد اجرای آن در ابعاد بسیار بزرگی داشته باشم اصلا اصولی و معقولانه نیست .

پس بهترین راه استفاده از سوله های خرپایی است . سوله های خرپایی برای همان ارتفاع و اندازه تقریبا یک سوم وزن را داشتند ضمن اینکه چیزی از استحکام سازه کم نمی شود و این بسیار مهم است که نتیجه آن کاهش هزینه ساخت سوله می باشد .

چون این سوله از نوع سبک است مسلما هزینه های جانبی حمل و نقل و … نیز بسیار پاییین تر می آیند . پس هم هزینه ساخت اسکلت و هم هزینه های جانبی به نفع ما هستند .

ویژگی مهم دیگری که سازه های سبک خرپایی دارند و می توان به عنوان تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی از آن یاد کرد قدرت توسعه و همچنین جابجایی سوله های خرپایی می باشد  به دلیل اتصالات این نوع سوله می توان آنها را هم به سرعت اجرا کرد و هم به سرعت از هم باز کرد و به جایی دیگری انتقال داد و ضمن اینکه می توان انها را توسعه هم داد که این کار در سوله های سنگین اگر غیر ممکن هم نباشد بسیار سخت و دشوار است .

در کل می توان از اینهمه نکات مهم و اساسی در رابطه با تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی نتیجه رفت که هم اکنون بهترین و اصولی ترین راه برای ساخت هرنوع سازه ای استفاده از سوله های سبک می باشد که نوع خرپایی این سوله بهترین نوع  و درواقع مشهورترین و توسعه یافته ترین نوع سوله های سبک میباشد .

شما هم اکنون می توانید جهت ساخت و اجرای سوله های خرپایی با شرکت ما همکاری نمائید . شرکت ما سازنده سبکترین نوع سوله خرپایی در کشور میباشد .

زمانی که سبکترین سوله با بالاترین استحکام ساخته شود سازه شما از هر هز نظر ایمن و استاندارد خواهد بود . همواره به یاد داشته باشید که سبک سازی اصولی یک هنر است که با سال ها تجربه به دست خواهد آمد پس در این زمینه همیشه با حرفه ای ها کار کنید .

با تشکر

شرکت سوله سبکدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©1398 - سوله سبک ، حقوق انتشار محفوظ است

سئو نود

منو اصلی سایت

شرکت سوله سبک ، یکی از بزرگترین سازندگان سوله در کشور